Nadaní sa učili umeniu činskej kaligrafie - Logická olympiáda

LOGICKÁ OLYMPIÁDA
✔ pre žiakov so všeobecným intelektovým nadaním základných škôl a 8-ročných gymnázií do 15 rokov
✔ pre najmenších (materské školy)
Logická olympiáda
Prejsť na obsah

Nadaní sa učili umeniu činskej kaligrafie

Články
Nadaní žiaci sa na Logickej olympiáde učili umeniu čínskej kaligrafie
Celoslovenské finálové kolo Logickej olympiády v Prešove nebolo len o súťažení v logickom myslení. Súčasťou merania síl logiky a myslenia finalistov súťaže na Pedagogickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove bol aj odborný workshop pre školákov pod názvom Umenie čínskej kaligrafie. Zaujímavým workshopom deti previedol akademický maliar, vysokoškolský pedagóg a odborník na čínsku kaligrafiu  vysokoškolský pedagóg doc. Peter Kocák, akademický maliar, PhD.
Nadaní školáci spoznali veľmi pútavým spôsobom minulosť čínskej kaligrafie až po súčasnosť.

Začiatky zrodu čínskeho písma majú korene v ďalekej histórii. O vznik prvých znakov sa pričinili čínski šamani, ktorí hľadali význam znakov vytvorených náhodným rozložením hodených paličiek. K ďalším dôkazom vzniku písma patria nájdené nápisy na vešteckých kostiach, či korytnačích pancieroch, ktoré hádzali do ohňa. Tie popraskali vplyvom teploty, ale aj vpichovaním rozpálených železných hrotov a v prasklinách nachádzali rôzne znaky ako odpovede na svoje otázky. Jednu tretinu znakov tvoria piktogramy. Z historického hľadiska k ďalším stupňom vývoja písma patrilo písmo na bronzových nádobách, neskôr to bolo klerikálne, pečatné písmo, kurzíva  tzv. kráčajúce písmo a napokon „trávové“ tzv. bežiace písmo.

Základných znakov, ktoré musí zvládnuť žiak 1 ročníka je 214, dohromady všetkých znakov je až 60 tisíc. Najkomplikovanejší znak pozostáva zo 16tich radikálov (znakov), na napísanie ktorých sú potrebné desiatky ťahov.
Základným „pokladom“ sú štetce. Tie sa vyrábajú ručne a sú zo živých materiálov. Rúčky sú z rastlín, najmä z bambusu, ale aj z byvolích rohov a vlasy z medvedej, konskej srsti, z ovce, kozy, či zajaca a takmer nikdy to nie je jeden druh.

Druhým „pokladom“ je tuš, tretím kameň – bridlica, na ktorej sa rozrába tuš, štvrtým pečať vyrobená z mastenca. Do nej sa špeciálnymi nožmi vyrezávajú rôzne obrázky, symboly, napr. drak, ktorý v Číne symbolizuje všetko a je to najsilnejšie znamenie čínskeho horoskopu a piatym „pokladom“ je papier vyrobený z tenučkých stebiel lyka.

Finalisti Logickej olympiády nadaných žiakov z celého Slovenska si nielen vypočuli zaujímavú prednášku, ale nazreli aj do množstva jedinečných kaligrafií akademického maliara doc. Petra Kocáka, PhD. Napokon sa nadaní súťažiaci pokúsili o vlastné diela, ktoré sa vydarili.
LOGICKÁ OLYMPIÁDA
Celoslovenská súťaž určená žiakom so všeobecným intelektovým nadaním. Stránka súťaže je súkromným portálom.
Copyright © 2024
ORGANIZÁTOR
Centrum poradenstva a prevencie,
Ul. SNP 15, Sabinov
Rozumieme nadaným
HLAVNÝ PARTNER
SÚŤAŽE NADANÝCH DETÍ
LOGICKÁ OLYMPIÁDA
ROZUMIEME NADANÝM
Návrat na obsah